מצאנו 0 results. View results
חיפוש מתקדם
הצג אפשרויות חיפוש נוספות
we found 0 results
Your search results

השקעות נדל״ן בחיפה

Posted by daniel on מאי 27, 2014
| 0

מחירי נכסים בעיר מסוימת תלויים במספר רב של משתנים, ובכלל זה רמת הביקוש אל מול כמות הנכסים המוצעת. זה כמה שנים מככבת חיפה בראש מצעד המשקיעים, ומזנבת אך במעט אחרי האלופה הבלתי מוכתרת, באר שבע. הביקושים הגוברים לנכסים בחיפה נובעים הן מרמות הביקוש למגורים בעיר והן מהגידול בביקוש לנכסים להשקעה. כבר לפני כשלוש שנים נהפך מאזן ההגירה של חיפה משלילי לחיובי, ומאז נמשכת המגמה.

מחירי דירות 1–1.5 חדרים ומחירי דירות 2–2.5 חדרים עדיין לא הגיעו לערכם כפי שהיה בסוף שנות ה–90 – כלומר, למחירי הנכסים בחיפה יש עוד הרבה לאן לשאוף. ניתוח שוק מכיוון אחר מתייחס ליחס הנומינלי בין מחיר דירה רלוונטית בחיפה לזו של העיר השנייה בגודלה בישראל, תל אביב, כמו גם למחיר הממוצע של נכס זהה בישראל.

מחיר ממוצע של דירת 2–2.5 חדרים בחיפה בימי הזוהר שלה, ב–1999, היה 337 אלף שקל, בעוד מחיר ממוצע של דירה דומה בתל אביב ובישראל כולה היה 803 אלף שקל ו–535 אלף שקל, בהתאמה. כלומר, מחיר דירת 2–2.5 חדרים בחיפה ‏(בערכים נומינליים‏) היה כ–42% ממחיר דירה דומה בתל אביב וכ–63% ממחיר דירה ממוצעת בגודל דומה בישראל.

כיום מחירה של דירה כזו בחיפה הוא 694 אלף שקל, בעוד שכנתה במרכז מציעה דירה דומה ב–1.78 מיליון שקל, ומדינת ישראל ב–924 אלף שקל – כלומר, מחירה של הדירה בחיפה הוא 39% ממחירה של דירה דומה בתל אביב וכ–75% ממחיר דירה ממוצע בישראל.

נתון זה מלמד כי חיפה שמרה על מיקומה בהיררכיית המחירים של ישראל – ולמעשה, עליית המחירים האחרונה החזירה אותה למיקומה היחסי מלפני כ–15 שנה. האם תמשיך חיפה את עליות המחירים שבהן אופיינה בשנים האחרונות?

חיפה בסוף 2013 שונה מחיפה של 1999. מגמת ההגירה לעיר השתנתה והביקושים הן מצד משקיעים והן למגורים גבוהים יותר. יתרה מכך, לעיר תוכנית מתאר חדשה, הכוללת מתחם תחבורה חדש במפרץ, שבו רכבל לטכניון ולאוניברסיטה; שני מתחמי היי־טק חדשים, שבהם גם יוקצו שטחים נרחבים לספורט ונופש; הרחבת פארק ההיי־טק בדרום העיר ובניית פארק מדעי החיים בשטח של 32 דונם; והקמת נמל חדש ‏(שייקרא “נמל המפרץ”‏).

עוד כוללת התוכנית: המשך שינוי מתחם רחוב הנמל, שנהפך לקמפוס ובו שלוחות אוניברסיטאיות ומעונות; פיתוח כיכר פאריס והשוק הטורקי לכדי מתחם תיירותי מפואר; המשך פיתוח והשבחה של שכונת הדר; ובניית רובע עירוני חדש באזור הנמל המערבי.

מה עוד? היעד של עיריית חיפה ל–2025 הוא 330 אלף תושבים – ולצורך כך יורחבו ויעובו שכונות קיימות, וגם יתווספו שכונות חדשות.

השאירו תגובה

כתובת האי מייל שלך לא תפורסם

  • חיפוש מתקדם

    הצג אפשרויות חיפוש נוספות
  • לאפס את הסיסמה

Compare Listings